24th World Senior Karate Championships Result

24th World Senior Karate Championships (2018/11/6-11 Madrid, Spain)

Kumite

Female kumite -50Kg
1st Miyahara Miho (JPN)
2nd Ozcelik Arapoglu Serap (TUR)
3rd Plank Bettina (AUT)
Bahmanyar Sara (IRI)
5th Pehar Jelena (CRO)
Rybalchenko Tatiana (RUS)
7th Hubrich Shara (GER)
Milivojcevic Jelena (SRB)
9th Nishi Shannon (USA)
Zhangbyrbay Moldir (KAZ)
Female kumite -55Kg
1st Banaszczyk Dorota (POL)
2nd Bitsch Jana (GER)
3rd Wen Tzu-Yun (TPE)
Goranova Ivet (BUL)
5th Alekhina Valeriia (RUS)
Yamada Sara (JPN)
7th Sharykhina Irina (BLR)
Cardin Sara (ITA)
9th Castillo Magdalena (URU)
Ganiero Oceanne (BEN)
11th Rotaru Cristina Maria (ROM)
Terrero Alcantara Thalia (DOM)
Female kumite -61Kg
1st Prekovic Jovana (SRB)
2nd Yin Xiaoyan (CHN)
3rd Sadini Btissam (MAR)
Lotfy Giana (EGY)
5th Pasqua Laura (ITA)
Coban Merve (TUR)
7th Alipourkeshka Rozita (IRI)
Factos Jacqueline (ECU)
9th Elwart Sara (POL)
Kochieva Alana (RUS)
11th Rama Adelina (WKF5)
Female kumite -68kg
1st Zaretska Irina (AZE)
2nd Isaeva Victoria (RUS)
3rd Matoub Lamya (ALG)
Kopunova Miroslava (SVK)
5th Aliakseyeva Maryia (BLR)
Melnyk Halyna (UKR)
7th Martinez Leon Cirelys (CUB)
Abdelaziz Feryal (EGY)
9th Pusnik Lina (SLO)
Quirici Elena (SUI)
11th Rakovic Marina (MNE)
Annadurdieva Dildor (UZB)
Female kumite +68Kg
1st Chatziliadou Eleni (GRE)
2nd Uekusa Ayumi (JPN)
3rd Abouel Yazed Shymaa (EGY)
Antunovic Hana (SWE)
5th Bruederlin Ramona (SUI)
Florentin Anne Laure (FRA)
7th Keinanen Titta (FIN)
Zaytseva Ivanna (RUS)
9th Wen Tzu-Hsuan (TPE)
Bartha Nikola (HUN)
Male kumite -60Kg
1st Crescenzo Angelo (ITA)
2nd Sago Naoto (JPN)
3rd Assadilov Darkhan (KAZ)
Ameknassi Abdessalam (MAR)
5th Kalnins Kalvis (LAT)
Martinez Jovanni (VEN)
7th Arrosyiid Rifky Ardiansyah (INA)
Farzaliyev Firdovsi (AZE)
9th Parris Cuba (ENG)
Saymatov Sadriddin (UZB)
11th Lackovic Kristijan (CRO)
Lidegaard Casper (DEN)
Male kumite -67kg
1st Dacosta Steven (FRA)
2nd Figueira Vinicius (BRA)
3rd Velozo Camilo (CHI)
Derafshipour Hamoon (IRI)
5th Almasatfa Abdel Rahman (JOR)
Cuerva Mora Raul (ESP)
7th Elsawy Ali (EGY)
Rolle William Stevens (CMR)
9th Rosiello Jess (BEL)
Zakaria Ayoub (MAR)
11th Tadissi Yves Martial (HUN)
Ferreras Deivis (DOM)
13th Sabiecki Milosz (POL)
Male kumite -75Kg
1st Asgari Ghoncheh Bahman (IRI)
2nd Busa Luigi (ITA)
3rd Nishimura Ken (JPN)
Aghayev Rafael (AZE)
5th Mizov Beslan (RUS)
Otabolaev Dastonbek (UZB)
7th Ainazarov Yermek (KAZ)
Lieskovsky Matus (SVK)
9th Sene Abdourahmane (SEN)
Kellaway Joe (ENG)
11th Engman William (SWE)
Ntungane Espoir (RWA)
13th Li Fali (CHN)
Male kumite -84kg
1st Kvesic Ivan (CRO)
2nd Chobotar Valerii (UKR)
3rd Poorshab Zabiollah (IRI)
Aktas Ugur (TUR)
5th Yuldashev Daniyar (KAZ)
Isakau Anton (BLR)
7th Cisse Abdou Lahad (SEN)
Corbalan Michel (DEN)
9th Muhovic Meris (BIH)
Gustavo Dionicio (DOM)
11th Lopez Salas Adrian Federico (NOR)
Mihalache Marian Cristian (ROM)
13th Bougrine Anouar (BEL)
Male kumite +84Kg
1st Horne Jonathan (GER)
2nd Ganjzadeh Sajad (IRI)
3rd Seck Sakho Babacar (ESP)
Yamanoglu Alparslan (TUR)
5th Reis Filipe (POR)
Pshenitsyn Alexander (RUS)
7th Kvesic Andjelo (CRO)
Irr Brian (USA)
9th Lou Wai Kit (MAC)
Shadykanov Adilet (KGZ)
11th Owda Mohammed (PLE)
Costa Luca (BEL)
Female team kumite
1st France
2nd Japan
3rd Spain
Egypt
5th Islamic Republic Of Iran
Switzerland
7th WKF5
Dominican Republic
9th Turkey
Croatia
11th Tunisia
Male team kumite
1st Islamic Republic of Iran
2nd Turkey
3rd Japan
Italy
5th Azerbaijan
Senegal
7th Fyr of Macedonia
Jordan
9th Saudi Arabia
Armenia
11th WKF3

Kata

Female kata
1st Sanchez Jaime Sandra (ESP)
2nd Shimizu Kiyou (JPN)
3rd Lau Mo Sheung Grace (HKG)
Bottaro Viviana (ITA)
5th Dimitrova Maria (DOM)
Feracci Alexandra (FRA)
7th Ngo Rita (CAN)
Anacan Alexandrea (NZL)
9th Brazdova Ema (SVK)
Sadeghi Dastak Fatemeh (IRI)
11th Granados Ramirez Maria Jose (CRC)
Valentina Valena (IND)
Male kata
1st Kiyuna Ryo (JPN)
2nd Quintero Capdevila Damian Hugo (ESP)
3rd Sofuoglu Ali (TUR)
Busato Mattia (ITA)
5th Diaz Antonio (VEN)
Smorguner Ilja (GER)
7th Montarello Enzo (FRA)
Almosawi Sayed Mohammad (KUW)
9th Contreras David (COL)
Shawky Ahmed (EGY)
11th Ramirez Waldo (MEX)
Birt Lloyd (WAL)
Female team kata
1st Japan
2nd Spain
3rd Italy
Turkey
5th Serbia
Russian Federation
7th Slovakia
Morocco
Male team kata
1st Japan
2nd Spain
3rd Islamic Republic Of Iran
Italy
5th Turkey
Malaysia
7th Kuwait
Colombia