WKF Karate1 Series A – Okinawa 2017 Result

WKF Karate1 Series A - Okinawa 2017 2017/11/25-26 Okinawa, Japan

Kumite

Female Kumite -50Kg
1st Gu Shiau-Shuang (TPE)
2nd Bahmanyar Sara (IRI)
3rd Zhangbyrbay Moldir (KAZ)
Tatebe Miki (JPN)
5th Stepanova Elena (RUS)
Dousti Nasrin (IRI)
7th Sánchez Rocío (ESP)
Kryva Kateryna (UKR)
9th Azumi Sayo (JPN)
Matei Ioana_Carmen (ROM)
11th Yoshimura Suzuku (JPN)
Female Kumite -55Kg
1st Terliuga Anzhelika (UKR)
2nd Nakamura Shiori (JPN)
3rd Mangiacapra Alessandra (ITA)
Serikova Assel (KAZ)
5th Khaksar Travat (IRI)
Campbell Kathryn (CAN)
7th Ma Man_Sum (HKG)
Wen Tzu-Yun (TPE)
9th Albashaaireh Majedah (JOR)
_Bagheri Avishan (IRI)
11th Tomosugi Itsuki (JPN)
Laos_Loo Claudia (CAN)
Female Kumite -61Kg
1st Prekovic Jovana (SRB)
2nd Suchankova Ingrida (SVK)
3rd Someya Mayumi (JPN)
Moriguchi Ayami (JPN)
5th Orbon Joane (USA)
Buchinger Alisa (AUT)
7th Gomyo Mamiko (JPN)
Heurtault Leila (FRA)
9th Gataullina Nailya (RUS)
Jumaa Haya (CAN)
11th Kaup Stephanie (SWE)
Female Kumite -68Kg
1st Sherozia Inga (RUS)
2nd Pedersen Katrine (DEN)
3rd Kaviani_Cherati Mobina (IRI)
Czagany Dora (HUN)
5th Quirici Elena (SUI)
Semeraro Silvia (ITA)
7th Pecirep Emma (ITA)
Suzuki Maya (JPN)
9th Traish Hala (JOR)
Kwanwong Kanokwan_ (THA)
11th Yap Mandy (AUS)
Female Kumite +68Kg
1st Uekusa Ayumi (JPN)
2nd Kovaleva Vera (RUS)
3rd Stubleva Aleksandra (BUL)
Saito Ayaka (JPN)
5th Bruederlin Ramona (SUI)
Keinanen Titta (FIN)
7th Thi_Hong_Anh Nguyen (VIE)
Eltemur Eda (TUR)
9th Aghaei Mohadaseh (IRI)
Lingl Cirrus (USA)
Male Kumite -60Kg
1st Mehdizadeh Amir (IRI)
2nd Dos_Santos Edemilson (BRA)
3rd Crescenzo Angelo (ITA)
Kozaki Yugo (JPN)
5th Gomez_Garcia Matias (ESP)
Toyama Shohei (JPN)
7th Lee Ji_Hwan (KOR)
Kamogawa Kojiro (JPN)
9th Yoneyama Hideya (JPN)
Marchese Samuele (ITA)
11th Alpysbay Kaisar (KAZ)
Male Kumite -67Kg
1st Shinohara Hiroto (JPN)
2nd Barnawi Ali (KSA)
3rd Tamas Ferdinand (HUN)
Nakano Soichiro (JPN)
5th Urban Patrick (GER)
Amirali Didar (KAZ)
7th Soda Tomotaka (JPN)
Ramrup Brian (USA)
9th Gomyo Hiroto (JPN)
Pan Po-Shen (TPE)
11th Nakahodo Iori (JPN)
Lau Chi_Hang (HKG)
Male Kumite -75Kg
1st Busa Luigi (ITA)
2nd Mori Yuta (JPN)
3rd Shcherban Aleksandr (RUS)
Minardi Andrea (ITA)
5th Alhakami Abdulaziz (KSA)
Yesmakhanbet Ruslan (KAZ)
7th Sakiyama Yusei (JPN)
Hsu Wei-Chun (TPE)
9th Tuominen Aaro (FIN)
Li Fali (CHN)
11th Osako Mutsumi (JPN)
Jolitz Robin (GER)
Male Kumite -84Kg
1st Araga Ryutaro (JPN)
2nd Maestri Nello (ITA)
3rd Abdesselem Farouk (FRA)
Ghararizadeh_Mahani Mahdi (IRI)
5th Martina Michele (ITA)
Ishizuka Masaya (JPN)
7th Cevahir Emre (TUR)
Bitto Pavol (SVK)
9th Shane Julian (SUI)
Baek Jun_Hyeok (KOR)
11th Vlad Iorga (ROM)
Male Kumite +84Kg
1st Abazari Saleh (IRI)
2nd Daikhi Hocine (BRA)
3rd Ando Daiki (JPN)
Arab Hadi (IRI)
5th Timmermans Rob (NED)
Samarinov Artem (RUS)
7th Kagawa Hideyoshi (JPN)
Bellemkhannate Ismail (NOR)
9th Lau Chun_Wai (HKG)
Hamedi Tareg (KSA)
11th Antokhii Vasilii (RUS)
Pant Digamber_Prasad (NEP)

Kata

Female Kata
1st Shimizu Kiyou (JPN)
2nd Ono Hikaru (JPN)
3rd Sánchez Sandra (ESP)
Iwamoto Emiri (JPN)
5th Seiwada Masami (JPN)
Okamoto Saori (JPN)
7th Morimoto Rina (JPN)
Ugai Mizuki (JPN)
9th Miskova Veronika (CZE)
Umekage Yui (JPN)
11th Chien Hui-Hsuan (TPE)
Bleul Jasmin (GER)
13th Le Thi_Khanh_Ly (VIE)
Ora Sisilia_Agustiani (INA)
Male Kata
1st Kiyuna Ryo (JPN)
2nd Goktas Emre_Vefa (TUR)
3rd Kinjo Arata (JPN)
Shimbaba Issei (JPN)
5th Nishiyama Kakeru (JPN)
Arimoto Koji (JPN)
7th Moto Ryuji (JPN)
Busato Mattia (ITA)
9th Park Heejun (KOR)
Shawky Ahmed (EGY)
11th Orkhon Budragchaa (MGL)
Carbonell Jose_Manuel (ESP)
Female Team Kata
1st JPN NF F1 (JPN)
– Mugiyama Mai
– Okamoto Saori
– Taira Sae
2nd JPN NF F2 (JPN)
– Ogawa Azuki
– Shimizu Natsuki
– Umekage Yui
3rd Female Team Kata – HKG (HKG)
– Ma Ka_Man
– To Siu_Fung_Jenny
– Wu Lok_Man
Vietnam Team (VIE)
– Le Thi_Khanh_Ly
– Luu Thi_Thu_Uyen
– Nguyen Thi_Hang
5th Kata Female Peru (PER)
– Almarza Rosa
– Romani Sol_Maria
– Salcedo Saida
Male Team Kata
1st JPN NF M 1 (JPN)
– Kinjo Arata
– Kiyuna Ryo
– Uemura Takuya
2nd JPN NF M 2 (JPN)
– Arimoto Koji
– Hayashida Chikashi
– Moto Kazumasa
3rd Male Team Kata – HKG (HKG)
– Chow Cham_Ho
– Leung Shing_Ho
– Yu Ho_Cheung
Spain Team (ESP)
– Carbonell Jose_Manuel
– Galán_Lopez Sergio
– Salazar Francisco_Jose
5th Ctkf Club (TPE)
– Wu Hsin-Ming
– Hung Po-Chun
– Han Chi-Hsien